Każdy rodzic chciałby, by jego dziecko było inteligentne, by osiągnęło w życiu sukces. Nie każdy natomiast wie, że ma ogromny wpływ na rozwój swojej pociechy. W brzuszku przyszłej mamy, która nawet jeszcze nie wie, że jest w ciąży, w pierwszych dwóch tygodniach zachodzą ogromne zmiany. Nasze maleństwo już wtedy doskonali swój mózg. Powstaje wówczas mnóstwo neuronów, czyli komórek nerwowych. Powiększają one z zawrotną prędkością swe szeregi, bo z każdą minutą jest ich więcej o ponad dwieście tysięcy. Błogosławieństwem dla rozwoju naszego maluszka jest wówczas zdrowy tryb życia mamy. Bardzo ważne jest też samopoczucie kobiety w ciąży, czyli najlepiej zero stresu, spokój, codzienna radość i zadowolenie. Nasze maleństwo będzie bardzo wdzięczne, gdy pomożemy mu rozwijać się. Pożądanym widokiem byłaby mama, która śpiewa, czyta głośno książki, mówi do swego dziecka w brzuszku. Maluch słyszy dźwięki z otoczenia. Pamiętam, jak moje dziecko zareagowało w brzuchu, gdy byłam w siódmym miesiącu ciąży. Kupowałam owoce i pani sprzedawczyni spadło nagle metalowe wieczko od kasetki z pieniędzmi. Mój synek bardzo wystraszył się i kopnął w brzuchu tak mocno, że podskoczyłam. Teraz to ponad dwudziestoletni wspaniały, dobry i inteligentny mężczyzna.
Pamiętajmy, żeby dotykać i głaskać brzuszek, w którym rozwija się mały człowiek. Dotyk odgrywa ogromną rolę w rozwoju. My sami, czy nie czujemy się lepiej, gdy każdego ranka nasza druga połówka przytuli i obdaruje nas buziakiem. Wyposażeni w dobry nastrój jesteśmy gotowi pokonać wszystkie problemy.
Podobnie jest z naszym rosnącym w brzuchu maleństwem. Gdy każdego ranka na powitanie pogłaszczemy nasz brzuszek i powiemy kilka miłych słów, nasze dzieciątko będzie czuło, że jest kochane i akceptowane. Pamiętajmy, by zawsze mówić spokojnie i niezbyt głośno. Zanim przyjdzie na świat, będzie znało ton naszego głosu i ono również takiego tonu będzie w przyszłości używało. Zdarza się, że dzieci w przedszkolu, w szkole nie potrafią mówić spokojnie. Wszelkie ich wypowiedzi są najczęściej krzykliwe. Nie chcą słuchać wyjaśnień, bardzo często obrażają się. Po kilkunastu dniach pobytu w szkole trudno jest uwierzyć rodzicowi, że w domu dziecko jest zupełnie inne. Czasem jednak mają rację, ale to już temat na inny artykuł.
Dziewięciomiesięczny okres ciąży jest chwilą w porównaniu do całego długiego życia naszego dziecka. Jednak jest ogromnie ważny ze względu na mnogość procesów zachodzących w naszym brzuszku po zapłodnieniu. Maluch już wówczas poznaje świat oczami mamy, słysząc jej głos i czując jej dotyk, gdy rozpycha się w brzuchu. Zatem nie wstydźmy się głośno czytać bajek, mówić do siebie, itp. Jeśli zostaliśmy już wcześniej szczęśliwymi rodzicami, zachęcajmy nasze starsze dziecko do wspólnego śpiewu, opowiadań, bo młodsze rodzeństwo chętnie będzie tego słuchało. Każdy dzień przyniesie nam nowe pomysły i dużo radości ze wspólnie spędzonych chwil. Te dni zaowocują w przyszłości dobrymi relacjami z naszym kilkulatkiem, nastolatkiem, a później dorosłym synem, córką.